06 Mar 2023

Gençlere Örnek Olacak Bir Bilim İnsanının Ardından

İTÜ’de 42 yıl boyunca gerçekleştirdiği bilimsel çalışmalarla dünyanın en seçkin polimer bilimcilerinden birisi olarak yer edinen öğretim üyemiz Prof. Dr. Yusuf Yağcı’ya uluslararası bilim dergilerinden anma.

Haber: İTÜ Medya ve İletişim Ofisi

Kimya ve polimer bilimi alanında dünyada bir otorite kabul edilen İTÜ Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Yusuf Yağcı, 30 Ocak 2023 günü odasında çalıştığı sırada ansızın bizlere veda etmiş, vefatı üniversitemizde büyük bir yas ve üzüntüye yol açmıştı.

Herkese Bilim Teknoloji Dergisi 358. sayısında Prof. Dr. Yağcı'nın anısına yer verdi. Hocamızın yakın arkadaşı Prof. Dr. Burak Erman, “Prof. Dr. Yusuf Yağcı Üzerine – İTÜ'nün efsane hocasını zamansız yitirdik” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

European Coatings Journal adlı Almanya merkezli akademik dergi, “İstanbul Teknik Üniversitesi Prof.  Yusuf Yağcı’nın yasını tutuyor” başlıklı bir yazıyla hocamızın bilimsel başarıları ve yaşamını mercek altına aldı.

Bilim camiasında bir yıldız: Prof. Dr. Yusuf Yağcı

Herkese Bilim Teknoloji dergisinde yer alan yazıda; Yusuf Yağcı'nın ilk çalışmalarından itibaren büyük bir bilimsel başarı yakaladığı ve özellikle 1978'de yayımladığı kullanım yıllarında büyük gelişmelerin doğmasına öncülük ettiği vurgulandı.

Yusuf Yağcı'nın yüksek atıf sayılarıyla dikkate alan makalelerinin üç boyutlu yazıcıların içerdiğindeki katkılarının anlatıldığı yazıda ayrıca içerikli sentetik biyoloji gibi içeriklerdeki yeni gelişmelerin de habercisi olduğu ifade edildi.

Gençler için önemli bir rol model

Bilim ve teknolojinin en ileri olduğu ülkelerin temsilcisi üniversiteler karşında ülkemizin ve İTÜ’nün başarı çıtasını yıllar boyunca yükselten ve koruyan Prof. Dr. Yağcı’nın bu uzun soluklu başarısına yer verildiği yazıda, gençler için önemli bir rol model olduğuna da vurgu yapıldı. “Önemli olan iyi bir başlangıç değil, başlangıç ve bitiş arasındaki farktır!” diyen Prof. Dr. Yusuf Yağcı, “Ben yapabildiysem hepiniz yaparsınız, tabii eğer gereğini yaparsınız,” diyerek gençleri bilime girmeleri için yüreklendirirdi.

İTÜ’yü kendi evi olarak gördüğünün altı çizilen yazıda, Prof. Dr. Yusuf Yağcı tarafından bilimin evrensel bir ilkesi olan işbirliğinin çok yerinde ve doğru biçimde yapıldığına dikkat çekildi. Prof. Dr. Yağcı, ulusal ve uluslararası düzeyde çok sayıda bilim insanıyla verimli işbirlikleri yapmıştı.

“İTÜ'nün en seçkin profesörleri arasındaydı”

European Coatings Journal, yer verdiği yazıda Prof. Dr. Yağcı’nın, İTÜ ve bilim dünyası için ne denli önemli bir kayıp olduğunu belirterek, onun kimya ve fotopolimerizasyon gibi alanlardaki önemli çalışmalarına, aldığı birçok ödüle ve yayımladığı çok sayıda makale ve kitaba değindi.

İTÜ Ayazağa Kampüsü

Rektörlük Binası Maslak-Sarıyer / İstanbul

İTÜ Ayazağa Kampüsü Telefon

0212 285 30 30 (40 Hat)

İTÜ Ayazağa Kampüsü Fax

0212 285 29 10

İTÜ