10 Haz 2023

İTÜ’den Bedrettin Dalan’a Fahri Doktora

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), 1965 Elektik Mühendisliği mezunu Bedrettin Dalan’a 9 Haziran 2023’te Ayazağa Yerleşkesi’nde düzenlediği törenle “fahri doktor” unvanı verdi. Fahri doktora beratı Rektörümüz Prof. Dr. İsmail Koyuncu tarafından törende hazır bulunan Bedrettin Dalan’a takdim edildi.

Haber: İTÜ Medya ve İletişim Ofisi

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), kuruluşunun 250’nci, cumhuriyetimizin 100’üncü yılı olan 2023’te mezunu Bedrettin Dalan’a “fahri doktor” unvanı verdi. Fahri doktora töreni, 9 Haziran 2023’te Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenirken kalabalık bir izleyici kitlesi tarafından takip edildi.

Bedrettin Dalan’ın öncü ve nitelikli çalışmaları

İTÜ TMDK’dan Türk müziği dinletisiyle başlayan fahri doktora töreninde ayrıca Yeditepe Üniversitesi Folklor Kulübü öğrencileri Aydın yöresinden bir oyun sergilediler. Rektörümüz Prof. Dr. İsmail Koyuncu katılımcılara yaptığı konuşmada Bedrettin Dalan’ın ülkemiz ve tüm insanlık için yaptığı değerli katkılara dikkat çekti.

Prof. Dr. Koyuncu, “İTÜ’lüler; edindikleri tecrübeyi, sahip oldukları bilgi birikimini ülke ve insanlık için katma değere dönüştürme gayreti içinde olmuşlardır. Teknik Üniversite Ailesi; mezunlarıyla olsun, akademik ve idari personeliyle olsun her zaman bu bakış açısına sahip olmuştur ve bu, aynı zamanda İTÜ’nün 250 yıllık hiç değişmeyen misyonudur,” sözleriyle İTÜ mezunlarının tarihsel rolünün altını çizdi.

İTÜ Senatosu tarafından alınan karar gereği “Ülkemizde raylı sistemler, trafik, deniz taşımacılığı, çevre kirliliğinin önlenmesi, şehircilik ve eğitim gibi alanlarda yaptığı öncü ve nitelikli çalışmalar nedeniyle” Bedrettin Dalan’a fahri doktora diploması sunuldu.

Prof. Dr. Koyuncu tarafından takdim edilen fahri doktora beratının ardından Bedrettin Dalan teşekkürlerini sunarak bu unvanın verilmesi dolayısıyla yaşadığı mutluluk ve gururu ifade etti. Bedrettin Dalan, “Bugüne kadar dünyanın pek çok yerinde ödül ve fahri doktora aldım. Ama hiçbir ödül mezun olduğum üniversitemin bana verdiği bu fahri doktora kadar beni duygulandırmadı ve mutlu etmedi,” diyerek duygularını dile getirdi.

Bedrettin Dalan kimdir?

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden 1965 yılında elektrik mühendisi olarak mezun olan Bedrettin Dalan, iş hayatına ilk olarak TCDD’de başladı. Ardından özel sektöre geçti. Mart 1984 seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. 1984’den 1989’a kadar sürdürdüğü belediye başkanlığı dönemi boyunca şehircilik ve şehir planlaması, raylı sistemler, trafik, deniz taşımacılığı, çevre kirliliğinin önlenmesi gibi alanlarda birçok öncü çalışmaya imza attı. Bu süreçte Dalan, Dünya Yerel Yönetimler Birliği başkan yardımcılığı, İslam Ülkeleri Başkentler ve Şehirler Teşkilatı ve Dünya Metropoller Birliği Başkanlığı görevlerinde de bulundu. Ayrıca, 1987’de Birleşmiş Milletler Çevre Programı’nın Küresel 500 Onur Listesi’nde yer aldı.

Bedrettin Dalan, aynı zamanda çeşitli kuruluşlarda yöneticilik ve yönetim kurulu üyeliği yaptı. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev aldı. 1985 yılında İstek Vakfı’nı kurarak, vakfın genel başkanı oldu. Vakıf çok sayıda anaokulu, ilköğretim okulu ve lise kurarak eğitime açtı. Vakfın kurduğu Yeditepe Üniversitesi 1996 yılında eğitime başladı. Bugün halen İstek Vakfı ve Yeditepe Üniversitesi’nin onursal başkanlığını sürdürmektedir.

İTÜ Ayazağa Kampüsü

Rektörlük Binası Maslak-Sarıyer / İstanbul

İTÜ Ayazağa Kampüsü Telefon

0212 285 30 30 (40 Hat)

İTÜ Ayazağa Kampüsü Fax

0212 285 29 10

İTÜ