21 Haz 2023

250. Yıl Doktora Mezuniyet Törenimizde Hakan Altınay’a Fahri Doktora

İTÜ 250. Yıl Doktora Mezuniyet Töreni 20 Haziran 2023’te Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Mezunlarımızdan Hakan Altınay, robotik ve yazılım alanındaki başarılı çalışmalarıyla fahri doktora diploması alırken, doktorasını tamamlayan mezunlarımıza belgelerini Rektörümüz Prof. Dr. İsmail Koyuncu takdim etti.

Haber: İTÜ Medya ve İletişim Ofisi

İstanbul Teknik Üniversitesi 250. Yıl Doktora Mezuniyet Töreni 20 Haziran 2023’te Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. İTÜ Uzay Mühendisliği Bölümü mezunlarımızdan Hakan Altınay’a, robotik ve yazılım alanındaki başarılı çalışmaları nedeniyle fahri doktora unvanı verilirken, doktorasını tamamlayan mezunlarımıza belgelerini Rektörümüz Prof. Dr. İsmail Koyuncu takdim etti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende; İTÜ TMDK Çalgı Eğitimi Bölümünden sanatçımız Dr. Erdem Şimşek bir müzik dinletisi düzenledi.

Törenin açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. İsmail Koyuncu; THE ve QS gibi derecelendirme kuruluşlarından alınan iyi sonuçların İTÜ’nün başarısının sürekli hale gelmesinin bir göstergesi olduğunu vurguladı ve mezunlarımıza şöyle seslendi: “Bugün sizlere takdim edeceğimiz doktora mezuniyet belgelerinin ayrı bir önemi var. Sizler İTÜ’nün 250. Yıl coşkusunu bizzat yaşadınız. Bu tarihi döneme hep beraber tanıklık ettik. Böylece İstanbul Teknik Üniversitesi’nin 250. yıl mezunları oluyorsunuz. 2023 yılı mezunlarımızın böyle bir şansı oldu. Herkesi tekrar tebrik ediyorum.”

Mezunumuz Hakan Altınay’a fahri doktora diploması

Törende, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Şule Itır Satoğlu’nun Hakan Altınay’a fahri doktora verilmesine yönelik senato kararını okumasının ardından, üniversitemiz Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi mezunu Hakan Altınay’a, “girişimciliğinin yanı sıra elektromekanik, robotik, yazılım gibi konularda faaliyet gösteren uluslararası düzeyde şirketler kurarak gerçekleştirdiği Ar-Ge çalışmalarıyla ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunan ileri teknoloji ürünleri geliştirmesi nedeniyle” fahri doktor unvanı takdim edildi.

Hakan Altınay, doktora mezunlarına yaptığı teşekkür konuşmasında, İTÜ’de aldığı lisans eğitiminden ve robotik alanındaki çalışmalarına başlama sürecinden söz etti: “Uzay Mühendisliği Bölümü ben girdiğim yıl yeni açılmıştı. Çok yoğun ve sıkı bir eğitim aldık. İTÜ bizleri verdiği eğitimle çok iyi donattı. Mezun olduktan sonra da verdiği imkânlarla hep yanımızda oldu. İTÜ ülkemizde öncü bir üniversite olduğu gibi aynı zamanda mezunlarını ve öğrencilerini her zaman en iyi şekilde destekleyen bir üniversite de oldu.

“İTÜ’lü olmak bir ayrıcalıktır”

250. Yıl doktora mezunları adına konuşan Dr. Tuğçe Bilen, konuşmasında tüm arkadaşlarını eğitim süresince yaptıkları çalışmalardan ötürü tebrik etti ve “İstanbul Teknik Üniversiteli olmak bir ayrıcalıktır. Ben de bu ayrıcalığa sahip olduğum için çok mutlu ve gururluyum,” dedi. Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Duran Şahin; lisansüstü öğrencilerin ve mezunların üniversitelerin kendini geliştirmesi yolunda en önemli kaynaklardan olduğunu belirtti.

Konuşmaların ardından Prof. Dr. Koyuncu, 2022 Doktora Özel Ödülü ve En Başarılı Tez Ödülü sahipleri ve danışmanlarının ödüllerini, ardından 250. Yıl mezunlarımıza mezuniyet belgelerini takdim etti.

Doktora Mezuniyet Töreni, toplu fotoğraf çekimi ve mezunların kep atmalarının ardından sona erdi.

İTÜ 250. Yıl Doktora Mezuniyet Töreni albümüne ulaşmak için tıklayınız.

Töreni izlemek için tıklayınız.

İTÜ Ayazağa Kampüsü

Rektörlük Binası Maslak-Sarıyer / İstanbul

İTÜ Ayazağa Kampüsü Telefon

0212 285 30 30 (40 Hat)

İTÜ Ayazağa Kampüsü Fax

0212 285 29 10

İTÜ