21 Ağu 2023

Emekli Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Celal Şengör İtalyan Ulusal Bilimler Akademisi Üyeliğine Seçildi

İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi emekli öğretim üyelerimizden Prof. Dr. Celal Şengör Avrupa’nın en köklü bilim akademilerinden olan Accademia dei Lincei üyesi oldu. Prof. Dr. Şengör, Türkiye’den bu akademiye üyelik için değer görülen ikinci isim olmasıyla ülkemizi gururlandırdı.

Haber: İTÜ Medya ve İletişim Ofisi

Avrupa’nın en saygın ve köklü bilim akademileri arasında yer alan Roma merkezli Accademia dei Lincei, Prof. Dr. Celal Şengör’ü akademiye aldı. Böylece Türkiye’den arkeolog Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal’ın ardından ikinci bir bilim insanı İtalyan Ulusal Bilimler Akademisi üyeliğine seçildi.

Prof. Dr. Celal Şengör’ün Akademi’ye seçilmesiyle dünyanın en köklü teknik üniversitelerinden İTÜ Avrupa’nın en eski ve prestijli bilim akademilerinden birisiyle buluşmuş oldu.

Accademia dei Lincei hakkında

Geçmişi 1603 yılına uzanan akademi, kurucusu botanikçi Federico Cesi’nin bilimsel gözleme verdiği önem dolayısıyla Vaşaklar Akademisi olarak adlandırılmıştır. Accademia dei Lincei’nin adı keskin görüşe sahip olmasıyla bilinen vaşaklardan gelmektedir.

Kuruluşundan kısa süre sonra Galileo’nun katıldığı akademiye ilerleyen zamanlarında Einstein, Fermi, Heisenberg ve Max Planck gibi bilim insanları da kabul edilmişti. Akademinin misyonu bilimsel bilginin kültür birliği ve evrenselliği içinde en yüksek ifadesiyle teşviki koordine edilmesi, bütünleştirilmesi ve yayılmasıdır.

İTÜ Ayazağa Kampüsü

Rektörlük Binası Maslak-Sarıyer / İstanbul

İTÜ Ayazağa Kampüsü Telefon

0212 285 30 30 (40 Hat)

İTÜ Ayazağa Kampüsü Fax

0212 285 29 10

İTÜ