20 Tem 2023

İTÜ, Dünya Üniversiteleri Sıralamasında 404. Sırada!

Dünyaca tanınan yükseköğretim derecelendirme kuruluşu QS’in 2024 Dünya Üniversite Sıralaması sonuçlarına göre İTÜ, geçtiğimiz yıl yer aldığı 601-650 aralığından bu yıl 404. sıraya yükselerek büyük bir başarıya daha imza attı. İTÜ, son üç yıl içinde benzersiz bir başarı göstererek 800’lü sıralamalardan bu noktaya geldi. İTÜ, Dünya Üniversite Sıralamasında en yakın zamanda ilk 100’e girmeyi hedefliyor.

Haber: İTÜ Medya ve İletişim Ofisi

Mühendislik ve teknolojide Türkiye’nin göz bebeği olan İstanbul Teknik Üniversitesi, 2023’te kuruluşunun 250. yılını kutluyor. İstanbul Teknik Üniversitesi, Cumhuriyetimizin 100. yılında ülkemizin gelişimine geçmişten bugüne attığı imzayla bizleri gururlandırmaya devam ediyor.

İTÜ, 2021’de ilan ettiği “Hamle Yılı”nı, üniversitede doğru ve hızlı veri akışını sağlamak için kurduğu ofislerle hayata geçirirken, 2022’yi geleceği dönüştürme vizyonunu açıklayarak “Dönüşüm Yılı” olarak belirlemişti. Akademik derecelendirme kuruluşlarının 2021 ve 2022’de açıkladığı sonuçlarla yoğun çabalarının meyvesini alırken, 2023’ü de başarılarını sürekli hale getirmek adına “Sürdürülebilirlik Yılı” ilan etmişti.

İTÜ, dünya çapında rekabet eden, mühendisliği yeniden tanımlayan bir kurum olarak çabaların karşılığını da çok geçmeden aldı ve dünya sıralamalarında hızla yükselmeye başladı.

Göz kamaştıran yükseliş: İTÜ dünyada en iyi 404. üniversite

İTÜ’nün önemli başarılarına bir yenisi daha eklendi. Dünyaca tanınan yükseköğretim derecelendirme kuruluşu QS (Quacquarelli Symonds) 2024 Dünya Üniversite Sıralaması’nı açıkladı. İTÜ, geçtiğimiz yıl yer aldığı 601-650 aralığından bu yıl 404. sıraya yükselerek büyük bir başarıya daha imza atmış oldu. Değerlendirilen 2963 yükseköğretim kurumu arasında dünyanın en iyi 500 üniversitesinden biri olan İTÜ, dünyada en iyi % 27’lik dilime girdi.

Rektörümüz Prof. Dr. İsmail Koyuncu "İstanbul Teknik Üniversitesi olarak, 2021 yılının başlarından itibaren sıkı bir şekilde sistematik olarak çalışmalar yürüttük. QS 2024 Dünya Üniversite Sıralaması’nda geçtiğimiz yıl 601-650 aralığından bu yıl 404. sıraya yükselerek büyük bir başarıya daha imza atmış olduk. Bu başarının, mühendislik ve teknolojide Türkiye’nin göz bebeği olan İstanbul Teknik Üniversitesi’nin 250. Yıldönümünde olması da ayrıca bizleri gururlandırdı," dedi. Rektörümüz şu sözlerle yeni hedeflerini açıkladı: "Şimdi hedeflediğimiz sıralama, ilk 100 üniversite arasında olmak… Aslında iki buçuk asırlık birikimi ve öncülüğü ile İTÜ’nün olması gereken yer her zaman ilk 100’dür."

İTÜ, son sıralamalarda da tırmanışını sürdürüyor

İTÜ, geçtiğimiz ay açıklanan Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı kapsayan THE 2023 Etki Sıralaması’na göre iki alanda dünya çapında ilk ona girmeyi başarmıştı. İTÜ, “Nitelikli Eğitim” ve “İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme” alanlarında tüm dünya üniversiteleri arasında ilk onda yer alırken, birçok başlıkta da dünya çapında büyük başarı sağladı. Ayrıca, genel sıralamada dünya çapında 58. üniversite oldu!

Ayrıca İTÜ, 2023’ün Mart ayında açıklanan QS 2023 Alan Bazlı Dünya Üniversite Sıralaması’nda “Mühendislik ve Teknoloji” alanında dünyada 108. sırada yer aldı. Türkiye’de; Mühendislik ve Teknoloji, Mimarlık/Yapılı Çevre, Kimya Mühendisliği, İnşaat ve Yapı Mühendisliği, Makina, Havacılık ve İmalat Mühendisliği, Kimya, Çevre Bilimleri, Malzeme Bilimleri, Yer ve Deniz Bilimleri ve Maden/Mineral Mühendisliği olmak üzere toplam on farklı alanda birinci oldu.

QS Dünya Üniversite Sıralaması ve metodolojisi

QS Dünya Üniversite Sıralamaları, Quacquarelli Symonds akademik derecelendirme kuruluşu tarafından çeşitli kriterlere göre yapılan üniversite sıralamalarıdır.

QS, 2024 sıralamasını hazırlarken dünyadaki son eğilimleri dikkate alarak derecelendirme metodolojisinde birtakım değişikliklere gitti. Sosyal, ekonomik ve çevre alanlarında öne çıkan sürdürülebilirlik kavramı QS sıralamalarına etki eden yeni bir metrik başlığı olarak eklendi. İşveren tanınırlığının ağırlığı arttırıldı ve istihdam çıktısı metriği eklendi.

QS’in sıralama yönteminde uygulamaya başladığı bir diğer yenilik Uluslararası Araştırma Ağı olarak eklenen yeni bir metrik oldu. Özellikle akademisyenlerimiz açısından ilgi çekici olan Uluslararası Araştırma Ağı metriği, uluslararası işbirliklerini temel alan araştırmalar yapmanın önemini vurguluyor ve bir kurumun araştırmasının ne kadar uluslararası bağlantı içerdiğini ölçüyor.

QS’in sıralama yönteminde yaptığı yenilik ve değişiklikler, aynı zamanda İTÜ’nün geleceğe yönelik ne kadar isabetli öngörülerle hareket ettiğini bir kez daha ortaya koymaktadır.

 

İTÜ Ayazağa Kampüsü

Rektörlük Binası Maslak-Sarıyer / İstanbul

İTÜ Ayazağa Kampüsü Telefon

0212 285 30 30 (40 Hat)

İTÜ Ayazağa Kampüsü Fax

0212 285 29 10

İTÜ