30 Kas 2023

3. Akdeniz Yerbilimleri Birliği (MedGU) Sempozyumu İTÜ’de

İTÜ, 26-30 Kasım 2023 tarihleri arasında 3. Akdeniz Yerbilimleri Birliği (MedGU) Sempozyumu’na ev sahipliği yaptı. Yakın zamanda kaybettiğimiz Prof. Dr. Aral Okay’a ithaf edilen sempozyum, 91 ülkeden 400 bilim insanını bir araya getirdi.

Haber: İTÜ Medya ve İletişim Ofisi

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), 250. yılında önemli akademik etkinliklere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. MeDGU-23 Sempozyumu İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü eşgüdümünde Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde 26-30 Kasım 2023 tarihlerinde düzenlendi.

Akdeniz’le ilgili uluslararası en büyük bilimsel etkinlikler arasında yer alan sempozyum, bilim insanları ile öğrenciler için yerbilimleri alanında yeni teknik gelişmelerin tartışıldığı verimli bir ortam oluşturdu.

Prof. Dr. Aral Okay’a ithaf

12 Kasım günü vefat eden İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü emekli öğretim üyemiz Prof. Dr. Aral Okay’a ithaf edilen sempozyumda 17 farklı konuda yaklaşık 300 sunum yapıldı. Ayrıca, 6 Şubat Kahramanmaraş depremleri konusunda özel bir oturum gerçekleştirildi.

Yerbilimleri, atmosfer bilimleri ve çevre bilimleri alanlarında birçok konunun tartışıldığı sempozyum düzenlenen ödül töreniyle sona erdi.

Sonuçlarının dört kitapla bilim dünyasına kazandırılacağı sempozyumun ardından katılımcıların bir bölümüyle Kuzey Anadolu Fay Hattı ve Kapadokya Volkanizması’nı incelemek üzere teknik gezi düzenlendi.

MedGU toplantıları hakkında

MedGU, yerbilimcilere disiplinlerarası ortak araştırma yapma fırsatı sunmayı hedefleyen bir birliktir.  Toplumsal ve çevresel sorunları temel yerbilim araştırmalarıyla ele almayı ve uygulamalı araştırmalar yapmayı teşvik etmektedir.

MedGU’nun Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde çevrenin korunması, yerbilimlerine yönelik politikalar geliştirilmesi ve sürdürülebilir toplumlar inşa edilmesi gibi etkiler oluşturması amaçlanmıştır. İlk sempozyumunu 2021 yılında İTÜ’de düzenleyen MedGU, 2022’de Fas Marakeş’teki ikinci toplantısını yapmıştı.

İTÜ Ayazağa Kampüsü

Rektörlük Binası Maslak-Sarıyer / İstanbul

İTÜ Ayazağa Kampüsü Telefon

0212 285 30 30 (40 Hat)

İTÜ Ayazağa Kampüsü Fax

0212 285 29 10

İTÜ